Column: Koetsenleu »

Door De Paardenkrant op 19-06-2009 11:29:40 - 3242 keer bekeken

,,Zondag raakten negen mensen gewond bij een botsing tussen twee rijtuigen in Markelo. Een span sloeg op hol, ramde een ander rijtuig en dat sloeg vervolgens om. De meeste gewonden liepen schaafwonden op, twee mensen zijn in het ziekenhuis behandeld.”

Dit krantenberichtje over de Holterbergrit trok mijn aandacht. Het is niet meer zo massaal als twintig jaar geleden, maar er trekken op zondagen als deze toch al gauw honderden koetsiers door het ganse land om deel te nemen aan ‘koetsentochten’. Ze trekken er hun beste pak voor aan en zetten moeder de vrouw in een klassiek ogend jurkje achter in de oude ‘koets’ om als hoogtepunt van de dag te defileren in – liefst – het eigen dorp. Het is zo belangrijk, dat de smid er speciaal eerder in de week voor langs moest komen om de trouwe vos van hoefijzers te voorzien en dat er een heuse proefrit met de jachtwagen werd gemaakt. Voor de rest vertrouwt een groot deel van de ‘koetsenleu’ op hun jarenlange ervaring, de mencursus die ze twintig jaar geleden volgden en het feit dat het altijd goed ging.

Koekenbakkers zijn het, althans voor een deel. Ze gaan op pad met een paard zonder conditie en hebben zelf slechts een beperkte routine in dit werk. Ze overschatten hun eigen ‘jarenlange’ ervaring. Het is de categorie menners die de strengen eerder vastmaakt dan de kruisleidsels en in de lunchpauze bij zijn paard wegloopt onder het motto ‘hij staat toch vast’. De boodschap mag duidelijk zijn.

Het grootste probleem is echter dat wie het betreft, dit soort berichtjes overslaat en denkt ‘dat gaat niet over mij’. Vandaar mijn opmerking, dit gaat niet over u, maar over uw buurman. Het is voor uw eigen veiligheid om uw buurman op zijn onveilige aanpak te wijzen. Veiligheid in het aangespannen rijden blijft namelijk altijd en voor iedereen een belangrijk aandachtspunt, juist als iemand op zijn paard of ervaring gaat vertrouwen.

Maar er is nog iets. Afgelopen zondag vond er nog een soortgelijke tocht plaats in het pittoreske Ootmarsum. Een dikke vijftig ‘koetsen’ mochten er gelijk na de start in nummervolgorde achter elkaar aan sukkelen. Een halve dag later stonden al die aanspanningen op een kluitje op een door publiek omringd marktplein. Twee keer hield ik mijn hart vast en ik kan me niet voorstellen dat er serieuze paardenmensen bij de organisatie betrokken waren.

Ten eerste is het al decennia achterhaald om vanaf de start achter elkaar aan te rijden in één gedicteerd tempo. Een rijtuigentocht met moderne paarden en menliefhebbers die hun paard dressuurmatig lekker aan het lopen willen hebben, vraagt om een individuele start. Ik zou niet eens hoeven uit te leggen waarom. Een fris paard kan alleen dan zijn energie kwijt of juist lekker rustig in zijn eigen tempo op gang komen. Pas na de middagstop is het zinvol om deelnemers op nummervolgorde te laten opstellen voor een defilé. Ten tweede is een sherrystop of een lunchpauze alleen veilig wanneer er voldoende ruimte voor iedere aanspanning is om weg te komen. Wanneer het toch noodzakelijk is om in colonne van start te gaan, vanwege het verkeer of het publiek, dan is het de vraag of het verstandig is om zo’n tocht te organiseren. Tenzij het een tocht is voor alleen schillenhitten en ploegpaarden.

Het commerciële belang van de organisatie en de ijdelheid van de koetsiers mogen in ieder geval nooit het belang van de veiligheid overstijgen.

Mario Broekhuis, hoofdredacteur Landleven en oud-hoofdredacteur De Paardenkrant
Deze column verscheen vrijdag 19 juni in De Paardenkrant



Reageer Reageer Stuur door Stuur door Afdrukken Afdrukken


reacties

mijne dut dat nie hoor. die steet altiet stil en luustert. vorige moand nog. ok zo'n rit. geen enkel probleem. met un goed peerd kunde zo'n rit prima organiseren. its stoan of goan en in een tempo. als er moar niemand ineens op de weg steet.

N.Meijer, Arnhem| 22-06-2009 | 18:12:35

toch worden zulke ritten ieder jaar al heel lang op deze wijze georganizeerd en ja er is zelfs jurering bij aanwezig en een jury die kijkt hoe er onderweg gereden word enz


sorry maar ik vind het commentaar nogal kort door de bocht


nee wij hebben geen schillenhit en ook geen ploegpaard


maar 5 paarden 3 tuigpaarden van 10 en 3 en 4 jaar


plus 2 friezen die iedere dag getraind worden onder het zadel en aangespannen


en die zeker niet  alleen op zondag van stal gehaald worden


het zou in mijn gedachten nog niet opkomen om een paard zonder conditie een tocht van rond de 30 kilometer of meer mee te laten lopen


en ja wij rijden deze tochten in colone gewoon mee


ook word schoonmoeder hiet niet voor van stal gehaald op zondag maar gaat er altijd een vaste groom met verstand van zaken mee


welliswaar vermomd in authenthieke kleding die zelfgemaakt is en waar heel veel tijd in zit net als in de koets  


op wonderbaarlijke wijze heb ik zelf gelukkig nog niet vaak mee gemaakt dat er iets fout ging


maar op menwedstrijden gebeurt dan ook gelukkig nooit wat omdat iedereen daar wel verstand van zaken heeft natuurlijk


overal zit helaas kaf onder het koren en idd is het belangrijk dat de  organisatie  de mensen die mee doen  op onveilig gedrag  aangespreekt


wil ik nog het volgende kwijt over mensen met een mendiploma en mensen met jarenlange ervaring


ervaring bij mennen lijkt mij onontbeerlijk


en een mendiploma garandeerd niet bepaald dat je ook kunt mennen


het komt regelmatig voor dat mensen met een mendiploma ongelukken veroorzaken omdat ze denken dat ze het nu wel weten maar geen ervaring hebben


net als bij een rijbewijs weet iedereen dat je pas leert rijden als je het hebt


vandaar dat je eerst 5 jaar een puntenrijbewijs hebt


misschien ook een idee voor een mendiploma


 

stephanie, deurne| 22-06-2009 | 09:09:21

heel goed aangehaald



er gebeuren teveel dingen die niet nodig zijn bij dit soort evenementen


ook als er even ge showd moet worden aan de buurman wat wat hun paard wel niet kan nemmen somige menners on nodig risico tenkoste van de veiligheid

de bontewieven, | 21-06-2009 | 21:07:55

bloggers - uitgelicht

»

laatste reacties op blogs

»