E. Gal _ 10-08-13 _ Oppassen voor regeltjescultuur

Edward GalAfgelopen zaterdag liep Moorland’s Asther de Jeu haar Pavo Cup-selectie in Ermelo. De merrie staat al een behoorlijke tijd bij ons in training en wij vinden het een zeer talentvol paard. Dat bleek ook al wel uit de punten die ze tijdens de IBOP bij elkaar liep en de score die ze afgelopen zaterdag wist te realiseren. Niets aan de hand zou je zeggen, lekker verder trainen richting de halve finale.

Niets is echter minder waar. Asther de Jeu kreeg een bemerking mee op haar exterieur. Op dat onderdeel scoorde ze een 4,5. Nog niets aan de hand zou je zeggen, aangezien haar totaalscore desondanks uitkwam op 74,5 punt. Toch werd Asther de Jeu in eerste instantie zelfs uit de uitslagen geschrapt en mag ze niet door naar de halve finale. De reglementen van de Pavo Cup zijn zo opgesteld dat als een paard een onvoldoende haalt op het onderdeel exterieur, het doek automatisch valt. Ik vind dat veel te ver gaan. In de Pavo Cup gaat het tenslotte niet om exterieur, maar om de beoordeling van jonge dressuurbeloften. Omdat Asther niet door mag naar de halve finale, kan ze bijvoorbeeld ook nooit actief zijn op het WK in Verden. Ik vind dat een gemiste kans, aangezien Asther zeer veel kwaliteit heeft. Het zegt al genoeg dat Moorland geld investeert in het paard en dat ik graag tijd vrijmaak om haar te trainen. Voor mij als ruiter is het allemaal niet zo erg; Asther komt er wel, daaraan twijfel ik niet.

Voor fokster en mede-eigenaresse Emmy de Jeu is het dubbel zuur. Vanwege de exterieurmatige bemerking werd haar aangeraden niet met de merrie te gaan fokken. Dat was op zich niet zo’n probleem, aangezien we ons met Asther richten op de sport. Nu wordt het begin van de sportloopbaan echter ook bemoeilijkt door dit soort dingen.

Natuurlijk ben ik het ermee eens dat een exterieurmatige tekortkoming op een exterieurkeuring een onvoldoende oplevert, maar waarom ook in de Pavo Cup? Geef zo’n talentvol paard dan een zesje, zodat ze toch het traject in de halve finale kan vervolgen. Als ik om me heen kijk op de grote internationale concoursen, zie ik met enige regelmaat een paard met een exterieurmatige bemerking voorbij komen. Het weerhoudt die paarden er niet van top te presteren op het allerhoogste niveau. We moeten oppassen dat we niet verzanden in een regeltjescultuur, maar de beste paarden blijven selecteren.

Met Totilas liepen we ook tegen de regeltjes aan toen hij zes jaar was. Het jaar ervoor liep hij op het WK in Verden, maar hij kwam door een afgetrapt ijzer niet in actie in de halve finale van de Pavo Cup dat jaar. De regels waren toen nog zo dat Totilas daardoor geen WK-selecties mocht lopen. We hebben meerdere malen aangegeven dat wij dachten een heel goed paard, misschien zelfs een wereldkampioen, in handen te hebben. Helaas werden de regels nageleefd en Totilas bleef gewoon thuis.

Edward Gal, dressuurruiter
Deze column verscheen vrijdag 13 augustus 2010 in De Paardenkrant.


Reageer Reageer Stuur door Stuur door Afdrukken Afdrukken




reacties

Ik vind het erg jammer dat er op dit artikel niet constructief gediscusseerd kan worden. Natuurlijk ontstaan er aan de hand van dit artikel verschillende meningen. Maar accepteer elkaars mening, er zijn altijd mensen die zeggen dat vroeger alles beter was of dat elke vernieuwing een vooruitgang is.

Volgens mij moet je bij het doel van dit artikel blijven en dat is de simpele vraag "Heeft de Pavo cup uitsluitend een sportief doel" En zoja is de beslissing dan terecht?

Zoals in een eerdere reactie ook al te lezen is heeft een zowel een sportief doel als een fokdoel.
Ik denk dat het voor Nederland en voor het KWPN erg belangrijk is dat we de kwaliteit hoog houden en daar mag geen concessies in gedaan worden met het oog op de fokkerij.

Sportief gezien vind ik een ander verhaal als het puur een sportief doel gehad had vind ik dat het gaat om de beste uitvoering van de onderdelen en wat als goed gezien wordt staat voor een groot gedeelte reglementair vast maar het blijft mensen werk.
Eva, Wierden | 26-08-2010 | 11:13:49

Zoals hier onder staat, reactie van P. Kan niet duidelijker, helemaal mee eens. Wat mij wel stoort is dat voor het WK in Verden de KWPN een veel te grote vinger in de pap heeft en nu niet gelijk gaan roepen dat het een Nederlands stamboek is! Echt Nederlands bloed zijn de gelders en de groningers.
Er moet gewoon een andere manier komen om je te selecteren voor Verden.
Ik kom al jaren niet meer met mijn paarden naar de Pavo-cup, ik weet zelf wel welke goed is en welke niet.....
Pietre, ruinen | 24-08-2010 | 11:42:35

Edward Gal stelt: In de Pavo Cup gaat het tenslotte niet om exterieur, maar om de beoordeling van jonge dressuurbeloften."
Een aantal mensen is het met hem eens.

Ik denk dat het iets genuanceerder ligt.

De PAVO cup is niet alleen om de dressuurkwaliteiten van "een" paard te beoordelen.
Het is het *KWPN* kampioenschap jonge dressuurpaarden. Paarden van een instantie die zich in de eerste plaats met fokkerij bezig houdt.

In het Uitvoeringsbesluit competitiebepalingen (te downloaden vanaf http://tinyurl.com/339hjtm) staat het in Artikel 1, lid 2, als volgt omschreven: "De competitiebepalingen bestaan uit twee delen, te weten een stamboekdeel (de fokkerij) en een sportdeel."

De PAVO cup lijkt volgens dat artikel dus wel degelijk *ook* om de fokkerij-aspecten en niet *alleen* om de beoordeling van jonge dressuurbeloften te gaan.

Het bedoelde "regeltje" staat in Artikel S 7 lid 3:
"Paarden die tijdens de voorselectie voor het onderdeel functionaliteit en correctheid exterieur lager scoren dan een 5 worden uitgesloten van deelname aan de halve finale en eventueel de finale. Ze zullen ook niet in de einduitslag van de voorselectie worden opgenomen."

*Lager* dan een 5 scoren. Dus een 5 was nog voldoende geweest om door te gaan.
Ik vermoed dat men heeft het paard met die 4,5 bewust een half puntje te weinig gegeven, juist om het van verdere deelname uit te sluiten.

Als het paard zoveel kwaliteit in huis heeft als ruiter en eigenaresse denken, komt het er via andere wedstrijden ook wel. Dat hoeft niet via een stamboekwedstrijd.

Overigens ben ik in het algemeen niet van mening dat regels regels zijn.

Iedereen is gelijk, maar sommigen zijn nu eenmaal iets gelijker dan anderen.
Wat mij betreft is Edward Gal véél gelijker dan anderen en mogen de regels normaal gesproken om hem heen worden geschreven en toegepast zodat hij er zo min mogelijk last van heeft :)

Maar in dit specifieke geval heeft het KWPN gewoon het recht om over een paard te zeggen "deze hebben we liever niet als vertegenwoordiger van ons fokkerijbeleid".
P., A. | 23-08-2010 | 13:39:50

Een compliment voor de heer K. de. Lange, petje af. Hij weet heel erg goed waar hij over heeft en staat er ook voor. Over Totilas als paard is niets te zeggen. Ik word wel verdrietig van onze Nederlandse stijl van rijden, vooral omdat het niet nodig is om paarden op deze wijze drillen {spanning en trekken}.
A. Paulissen, Arnhem | 22-08-2010 | 21:54:10

Als het met uw waarneming in de ring net zo droevig is gesteld als wat u hier ten toon spreidt, is uw reactie wel begrijpelijk. U verdraait de feiten en legt iemand woorden in de mond die in het geheel niet gebezigd zijn.

Bovendien ziet u er helemaal geen been in om de complete dressuurgarde van 30 jaar geleden maar rücksichtlos over de geforceerde kam te scheren. Het gaat hier om het handhaven van regels. De hazehak is een toevallige bijzaak, het had ook om heel andere redenen kunnen gaan zoals bijvoorbeeld het naleven van de FEI dressuurregels en in het bijzonder de zit van de ruiter.

Dat u geniet van Totilas zal niemand u ontzeggen. Dat doen ook de liefhebbers van het stierenvechten. Maar dat wil nog niet zeggen dat uw genot een niet naleving van de regels rechtvaardigt of een vrijbrief is om de stieren in de arena om zeep te helpen.
Karel de Lange , Steenbergen | 22-08-2010 | 14:25:23

haha !
IK ben niet gefrustreerd hoor, u denk ik wel gezien uw reacties.
Volgens u zijn alle juryleden ondeskundig dus wat dat betreft val ik niet uit de toon.
DE HELE WERELD geniet van Totilas , u als enige waarschijnlijk niet.
Volgens u brengt Edward Gal gedresseerde apen in de ring en hebben zijn paarden het heel beroerd(uw woorden !)
DAT is hetgeen waar ik me aan erger en waarom ik hierop gereageerd heb.
Ik heb dit nog nooit gedaan , hou er ook niet van, maar het kan ook te gek worden zoals nu.
U beschuldigd de (internationale) juryleden ervan de regels te overtreden, Edward Gal van Apen dresseren, de Grandprix paarden van tegenwoordig dat ze lopen als een beer op een gloeiende plaat, mensen die hier op het stukje van Edward reageren dat ze niet op de inhoud in gaan(wat u trouwens als enige niet doet).
Dat vind ik erg respectloos !
Het ging hier over een paard met een hazehak
Nergens lees ik dat Edward vind dat de regels voor hem veranderd moeten worden, dat maakt u er van
Maar goed, we kunnen hier nog heel lang over discussieren maar dat heeft geen zin , u moet toch het laatste woord hebben.
Zonde van mijn tijd en energie.
Nog een ding : ik vind het GEWELDIG zoals Totilas loopt ! en met mij velen.
En niet alleen zoals hij in de ring loopt , ook tijdens de training en het losrijden, daar kunnen velen een voorbeeld aan nemen.(volgens u niet natuurlijk)
jurylid, arnhem | 21-08-2010 | 22:48:06

Wel een beetje een onvolwassen reactie van een kennelijk gefrustreerd en niet al te deskundig jurylid.
Niet ik maar de FEI reglementen bepalen hoe de dressuuruitvoeringen er uit moeten zien. Daarbij is het natuurlijke bewegingsproces bepalend voor het verlangde evenwicht en de daaruit voortvloeiende schoonheid en gratie. Het is de taak van de juryleden om deze tijdloze criteria in de praktijk te toetsen. Daarmee is het paard verzekerd dat men zijn natuurlijke bewegingsproces, zoals voorgeschreven, altijd als uitgangspunt neemt en kan het publiek genieten van een natuurlijk schouwspel.
Karel de Lange , Steenbergen | 21-08-2010 | 17:44:43

ik ben blij dat er tenminste EEN mens op de wereld is die weet hoe het moet : dhr. Karel de Lange !
Jammer dat u geen jurylid bent , dan zou de dressuur er HEEL anders uit zien.
jurylid, arnhem | 20-08-2010 | 18:58:46

@Jurylid. Dat u een vergelijk maakt tussen de dressuur van 30 jaar geleden en die van nu is uw recht. Uw fantasierijke voorstelling uit die tijd deugt echter vangeen kanten. Ook nu weer gaat u niet op de inhoud in maar beperkt u zich tot wat kretelogie die kant noch wal raakt. Ik krijg meer de indruk dat u zichzelf van de geschetste praktijken uit die tijd heeft bediend. Als jurylid en als deskundige had u haarfijn moeten aangeven wat toen en nu afwijkt van de FEI regels. En als er toen van de regels werd afgeweken, is dat nog vrijbrief om dit nu ook maar te doen onder het excuus dat het nu veel minder is dan toen. Alhoewel wie de tegenwoordige GP paarden als dansende beren op een gloeiende plaat de piaffe ziet uitvoeren, hoeft geen groot deskundge om te constateren dat er heel wat mis is.
Als jurylid dient u dus het goede voorbeeld te geven. U zou er als jurylid goed aan doen om volgens de regels te juren. Pas dan kunnen ruiters en het grote publiek zien hoe het wel moet en gaat het welzijn van de paarden en de schoonheid van de dressuursport er met sprongen op vooruit.
Karel de Lange, Steenbergen | 20-08-2010 | 15:18:58

In z'n algemeenheid kan ik me wel vinden in het
"zesje" van Edward. Wat mij ook opvalt is dat
er inderdaad royaler punten worden gegeven
aan de "grote jongens". Een paard met hazehak
van een niet bekende stal of eigenaar komt bij
wijze van spreken niet eens het terrein op, en krijgt het "zesje" van Edward zeker nooit!!
Een liefhebber, Utrecht | 19-08-2010 | 22:10:45

Als ik de hele discussie zie moet ik Karel de Lange volledig ondersteunen. Ten eerste is het zo dat de regels voor Gal net zo gelden als voor ieder ander. Natuurlijk blijft Totilas een bijzonder paard echter, hoe hij gereden en gepresenteerd wordt is niet volgens hoe het hoort, de regels van de FEI zijn daar zeer duidelijk over. Dat de "heren" zich zand in de ogen laten strooien heeft de heer de Lange zeer goed en duidelijk gezien en terecht geuit. Wat mij het meest stoort is dat alleen het goud telt, hoe verkregen? daar heeft de hypocriete toeschouw het liever niet over. Of men kan het niet zien {te weinig kennis} of men wil het niet zien {dat laatste vind ik nog veel schandelijker}.
h. valkenburg, Amsterdam | 19-08-2010 | 18:47:18

De juryleden hebben het altijd gedaan , ze doen het NOOIT goed.
Ik praat niemand na en weet heel goed waar ik het over heb.
Zoals gezegd staan de beste stuurlui die het in theorie het beste weten altijd aan wal.
In dit geval hebben ze of niks in het zadel gepresteerd en/of nooit als jury gefungeerd.
U gaat mij toch niet vertellen dat Totilas eengeforceerd paard is ?
Vroeger zo'n 30 jaar geleden en iedereen nog "klassiek"reed zag ik heel veel geforceerde paarden.Die begonnen te piafferen(of iets wat daar voor door moest gaan)als er iemand met een bamboestok de baan in kwam of met een zweep begon te knallen.
In de ring liet (bijna) niemand een piaffe zien.
Volgens mij gaat U niet op de inhoud van het stuk in(hazehak), u begint meteen over de FEI juryleden en over hoe beroerd de paarden van Edward er aan toe zijn en over gedreseerde apen , niet ik !
Ik zou zeggen: laat u eens zien hoe het wel moet dan
JURYLID, ARNHEM | 19-08-2010 | 17:18:36

@ Jurylid. Het zou u sieren om op de inhoud in te gaan en niet zoals gebruikelijk, als men niet om de feiten heen kan, te proberen de boodschapper van de berichtgeving dood te slaan.
Het is totaal niet van belang wie ik ben en of u mij nu wel of niet kent. Daar veranderen de regels en hoe de dressuur moet worden uitgevoerd helemaal niets mee en schieten de geforceerde paarden ook geen sikkepit mee op.
Ik krijg de indruk dat u, zoals zo velen in het paardenwereldje, het nawauwelen eigen heeft gemaakt. Als een bekende bobo wat uitkraamt, wordt dit domweg na geleuterd zonder dat men eerst kijkt wat dit voor het paard en de regels van de sport betekent.
En er zijn ook nog juryleden die domweg op een meer bekende naam de punten op de protocollen vergeven. En als men de regels strikt zou toepassen, zou dit niet mogelijk moeten zijn.
Een beetje meer respect en vooral kennis van het paard, de sport en de daarop afgestemde regels zou eerder op zijn plaats zijn.
Karel de Lange, Steenbergen | 19-08-2010 | 10:51:30

Het zijn inderdaad altijd de mensen langs de kant die zelf NOOIT iets gepresteerd hebben die het het in theorie het beste weten !
Doodziek word ik daar van !
Ik snap heel goed wat Yvonne bedoeld.
En wie is mijnheer Karel de Lange dan wel ? en wie denkt hij dat hij is ?
Ik heb hem nog nooit op een paard gezien of ooit van hem gehoord.
Ook van mijnheer Antonio uit Frankrijk niet.
Een beetje meer respect voor anderen zou hier wel gepast zijn vind ik.
Volgens mij denken veel mensen dat alles zo maar gezegd kan worden over iedereen op internet.

En over die hazehak gesproken : ik neem aan dat de exterieurbeoordeling eerst gebeurt.Als dat zo'n onoverkomelijk gebrek is zou ik het paard dan meteen uitsluiten van deelname, of dit in de reglementen plaatsen en niet de hele wedstrijd laten lopen, zonde van de moeite.
Maar ik weet zeker als dit paard het over een paar jaar goed doet in de sport dat er mee gepronkt word door het KWPN !
Het zou beter zijn als er veel strenger op karakter eigenschappen geselecteerd word.
Er komen steeds meer "fantastische"paarden waar normale ruiters niet meer op kunnen/durven rijden.
Volgens mij is dit veel kwalijker dan een minder mooi spronggewricht.
Dat een paard daarop gestraft word bij een stamboekopname vind ik logisch , en ook dat daar beter niet mee gefokt kan worden.
Maar zolang hij/zij er goed mee loopt hoeft het in de sport geen belemmering te zijn en vind ik een 4.5 voor exterieur sterk overdreven.
jurylid, arnhem | 18-08-2010 | 14:17:59

Jammer dat sommige mensen zo denigrerend over anderen moeten doen als die een andere mening hebben...
Yvonne, ik snap wél wat je bedoelt en ben het met je eens.
Ook over het negatieve geklets over een goed presterende ruiter ben ik het met je eens, maar ik denk maar zo; de commentaarleveraars zijn nooit degene die ook presteren op hoog niveau, dat zegt wel genoeg.
Het zegt meer over die mensen dan over de betreffende ruiter, nietwaar..
Hoe was het spreekwoord ook al weer over die hoge bomen??
smirre, arnhem | 18-08-2010 | 02:59:00


Pagina: 1 2
voordelig abonnement