Geef de correcte hulpen
‘Mijn paard reageert slecht op mijn hulpen’ is een veelgehoorde klacht. Meestal reageert het paard wel degelijk op de hulpen, maar op een andere manier dan jij wilt. Tijd om de hulpen te verbeteren.
Snelheid
Veel ruiters willen hun paard sneller laten reageren op hun beenhulpen. Hoe sneller de hulp van de ruiter, hoe sneller de reactie van het paard, zou je zeggen. Het probleem is dat veel ruiters het overdrijven. Om de juiste hulpen op de juiste manier te kunnen geven moet je je als ruiter bewust zijn van wat er onder je gebeurt in het paardenlichaam. Als je dat leert voelen, kun je daar iets mee. Een scherpe tik met je benen of het snel kunnen geven van een beenhulp geeft niet automatisch een goede reactie. Als je bijvoorbeeld een snelle schop geeft, maar tegelijkertijd het paard tegenhoudt, veroorzaakt dat spanning bij het paard.
Correct
De correcte beenhulpen zijn dus belangrijker dan een ultrasnelle reactie. Gevoel en timing heb je nodig. Daarnaast moet je ook nog eens de juiste aanwijzing op de goede plek geven. Trage paarden zijn eerder te motiveren door je benen enigszins weg te houden van de buik van het dier, dan door het geven van snelle hulpen. Het is net als met een zweep. Gebruik je die te veel, dan wordt het paard er immuun voor. Paarden krijgen vaak niet de tijd om de vraag die aan ze wordt gesteld goed te verwerken. Het duurt even voordat de boodschap van jouw benen bij hun hersenen en weer terug bij hun achterbenen is. Als de ruiter niet duidelijk is, moet het paard het maar begrijpen. Daar doet hij meestal erg zijn best voor. Soms duurt het even voordat hij in de gaten heeft wat je eigenlijk bedoelt.
Houding en zit
Als je te veel bezig bent om snelle hulpen te geven, zul je als ruiter je lichaam spannen. Dan kun je dus niet meer voelen wanneer en hoe sterk je hulp zou moeten geven. Als je een halve ophouding maakt en daarbij automatisch je schouders vastzet of je geeft been en spant vanzelf je hand ook, dan geef je verwarrende signalen. Je moet in balans zitten. Je hakken horen op de lijn van je heupen, je onderarm vormt één lijn met de teugel tot aan de mond. In balans zitten is makkelijker gezegd dan gedaan. Ga er maar aanstaan op een paard dat met honderd kilo aan je armen hangt. Om te voorkomen dat je voorover wordt getrokken knijp je al snel je benen aan. Je moet dat echter opvangen met je buikspieren. Haal diep adem en strek je bovenlichaam. Probeer je armen te ontspannen en je benen los te laten. Zoek je balans zonder benen of armen als houvast te gebruiken.
Mensen krijgen verkeerde ideeën bij snelle hulpen. Ze moeten steeds meer teugel gebruiken om de druk, die ze zelf opvoeren, te controleren. Je eindigt als een bodybuilder als je je armen en schouders niet kunt ontspannen tijdens het rijden. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Iemand die snel wil zijn in zijn hulpen maakt vaak ook de fout in een te hoog tempo te gaan. Het paard krijgt niet de tijd om zijn balans te vinden. Ieder paard heeft echter zijn ideale tempo, zoek daarnaar. Vaak is hij, als je minder hard gaat, ook beter aan het been. Gewoon omdat hij het dan beter kan bijbenen.
Meer weten? Het Bit-boek Paardrijden met gevoel, deel II van Tessa van Daalen en David de Wispelaere biedt oplossingen bij 70 rijtechnische problemen.
Gratis instructievideo 'Ruiterhulpen'
In de videocursus 'Rijtechniek' van Abouthorses.tv leer je alles over de vele vragen en problemen die dagelijks ontstaan bij de training van paarden. In deze cursus komt het geven van de juiste hulpen uitgebreid aan bod. Bekijk hieronder de gratis educatievideo 'Ruiterhulpen'.
Klik hier voor de cursus 'Rijtechniek' van Abouthorses.tv.
Klik hier voor meer informatie en cursussen van Abouthorses.tv.
| |
|
reacties
MAAR SORRY< KIJK EENS NAAR HET PLAATJE BOVEN DE TEKST!!!! VRESELIJK ZO'N AANGESNOERDE SPERRIEM, sorry, heel slecht voorbeeld van hoe het moet, of juist niet moet??





