JIM: Peeters: 'Redondo eist actieve rijstijl van ruiters'

21/11/2010 10:03

Redondo ringTijdens Jumping Indoor Maastricht in het MECC werd zaterdagmiddag een dressuurdemonstratie gegeven in een cirkelvormige dressuurpiste. Jan Peeters en Wim Ernes, die nauw betrokken waren in de aanloopfase bij deze test, zijn enthousiast. 'Ik denk dat dit een super oplossing is voor jonge paarden in bijvoorbeeld de PAVO Cup-wedstrijden en in wedstrijden voor de klassen B, L en M. Het 'brave' rijden zal lager worden gewaardeerd en de ruiters zullen dus actiever en positiever dienen te rijden', zegt Jan Peeters.

De demonstratie in Maastricht werd verzorgd door Jeannette Haazen en Claartje van Andel. De ronde piste met nu een doorsnede van 45 meter lijkt vooral voor jonge paarden zeer geschikt. De baan heeft geen hoeken meer die de huidige dressuurringen kenmerken, waardoor in de ronde dressuurbaan de balans, de takt en de regelmaat beter bewaard lijkt te blijven.

Wim Ernes valt Peeters bij: 'In de klassen B, Len M zouden heel goed drie combinaties tegelijkertijd beoordeeld kunnen worden en in de PAVO Cup zou je heel goed vijf paarden in één piste met een doorsnede van 45 meter kunnen beoordelen. De ervaring heeft ons al geleerd dat een ring met een doorsnede van 30 meter als te klein wordt ervaren, terwijl een ring met een doorsnede van 50 meter net te groot is', aldus Ernes.

Beiden zijn van mening dat van de ruiter in de cirkelvormige ring een veel actievere houding wordt geëist en beiden denken dat van deze ring een positieve uitwerking mogelijk is richting het clubgebeuren in verenigingen. De beide internationale dressuurjuryleden denken dan met name aan impulsen richting het carrousselrijden en het met een zes- of achttal deelnemen aan wedstrijden, waarbij de ronde dressuurbaan het ruitergevoel sterk zou bevorderen.

Jan Peeters: 'Ik denk niet dat een paard als Moorlands Totilas in een ronde ring vijf procent hoger gaat scoren, maar ook niet vijf procent lager. Toch denk ik niet dat we in eerste instantie moeten denken aan de klassen vanaf M, maar juist tot dat niveau', aldus Peeters. Wim Ernes is dat met hem eens, alleen ziet hij duidelijke logistieke problemen. 'Op dit moment zou je wedstrijden in een ronde ring alleen maar buiten kunnen verrijden, omdat er bijna gaan maneges in Nederland zijn waar je een ronde dressuurpiste kunt uitzetten met een middellijn van 45 meter'.

Bron: KNHS


Reageer Reageer Stuur door Stuur door Afdrukken Afdrukken




reacties

Gaat dit niet verdacht veel lijken op een 'bestgaand rijpaard' competitie? Dus de bestbewegende paarden die 'actief' (lees met veel druk?!) voorwaarts worden gereden? Lijkt mij niet zo n goede ontwikkeling voor jonge/beginnende paarden EN ruiters. Daarnaast gaan idd veel verenigingen en maneges buiten de boot vallen omdat zij niet dit soort banen kunnen neerleggen. Ik ben niet tegen ontwikkeling, vernieuwing of verandering maar het moet bovenalles wel een verbetering blijken.
Richt (recht), lach en bewonder!
Tonya, Muiderberg | 29-11-2010 | 07:47:37

Hoi karin,
"Rijd Uw paard voorwaarts en richt het recht"is het motto van Antoine de Bodt ,hij bedoelt dat ten alle tijden ,dus ook op de volte.

Groetjes Met@
Meta, Den helder | 23-11-2010 | 01:28:23

Op deze cirkel kun je zoveel rechte lijnen rijden als je zelf wilt lijkt mij,alles kun je hier uitvoeren,alleen is de langste rechte lijn 45 meter en geen 60 meter duhhhss...

En een paard kan rechtgericht een volte lopen!

Stel een paard is rechtsgebogen op de linker hand(volte) en je richt hem niet recht,dan zal hij zich laten vallen op het linker voorbeen...inderdaad zal dit op den duur een blessure als hoefkatrol in de hand kunnen werken en waarschijnlijk verzet(hoofd omhoog,bokken,staart zwaaien,niet na kunnen geven en ontspannen enz enz) door hals/ en rugklachten geven.

;-)
Meta, den helder | 23-11-2010 | 01:21:55

Ja hoor............de gemiddelde combinatie kan nu al geen rechte lijnen rijden met het paard verticaal in balans, als we in de cirkel gaan blijven is straks elk paard nog schever dan dat ze nu al zijn. Ondersteuning van iets.....prima, maar vaste manier.....letterlijk levensgevaarlijk voor het paard (scheve paarden worden kreupel en eindigen bij de slager). Niet doen. Rijd uw paarden voorwaarts en richt het recht.
karin D, Zaandam | 22-11-2010 | 14:57:03

Wij hebben enorm veel respekt voor de heren in bovenvermeld artikel, Zij zijn stuk voor stuk vakmensen professionels;
Nu moet ik wel zeggen dat ik beide heren niet kan volgen; De argumenten die zij aanhalen zijn volgens mij allemaal eenvoudig te weerleggen en zijn geen echte argumenten die onze zo dierbare sport populairder gaan maken;
Natuurlijk is er niets op tegen dat een groep mensen met een ronde piste willen beginnen en daar misschien een nieuwe discipline willen van maken, maar ik zou het niet mengen met onze traditionele dressuurwedstrijden;en daar zijn volgens mij redenen genoeg voor;
Eddy Crul, Nevel; | 22-11-2010 | 11:22:10

3-5 paarden tegelijk beoordelen? Ja, en dat ook in die 6.5 minuut zeker. Dan kun je gewoon per combinatie nog steeds 10 euro vangen, maar je kunt er veel meer in een uur proppen. De ruiter met het meest eenvoudige paard scoort meteen niet meer, want die valt in het niet. Ga je per onderdeel punten, dan kan zo nu en dan ook het mindere paard gewoon scoren omdat de ruiter correct rijdt. Maar moet je de ring delen, dan val je gewoon in het niet. je kunt dan namelijk niet meer elke combinatie continu in het oog houden. De eerste indruk is helaas nog steeds iets wat blijft hangen. En geen jury die volledig objectief kan beoordelen.
tja, ergens | 22-11-2010 | 10:23:30

Ik vind het initiatiaf goed als trainingsmiddel. Maar om het nu op wedstrijden te doen? Denk dat ruiters en amazones gewoon moeten leren om correct te rijden: Recht richten, aan 2 teugels, actief maar niet snel met een stille en onafhankelijke zit. Daar zal Redondo aan bijdragen maar ik denk dat een baan met rechte lijnen en hoeken een betere scherprechter is.

Daarnaast denk ik dat er naast de combinaties veel meer aandacht aan de juryleden gegeven moeten worden. Ik mag zelf tm de Z jureren en krijg via de KNHS 1x per jaar een bijscholing. Dit is mi veel te weinig en zo minstens 2x per jaar moeten. Maar dat is een andere verhaal.
Hans, Amsterdam | 22-11-2010 | 07:59:35

@ Tineke, Frankrijk: helemaal mee eens. Door de eeuwen heen heeft de klassieke dressuur bewezen dat je moet uitgaan van het (jonge) paard en dat, geestelijk en lichamelijk, de tijd moet gunnen zich te rijpen. Kijk eens naar de Spaanse rijschool. Van een kind van negen verwacht je ook niet dat deze al een operatie kan verrichten. Van een paard van zeven wordt wel verwacht dat hij al de zwaarste oefeningen kan doen. Een paard van vijftien vindt men oud, als men ze al niet van de hand heeft gedaan. Wees zuinig en vooral eerlijk tegen je paard. Juridisch is het wellicht een zaak (voorwerp), maar voor mij is het een hoog staand levend wezen.
Peter, Dordrecht | 22-11-2010 | 07:58:48

wat een onzin is dit! leer de ruiters hoe je een paard moet rijden in harmonie en je hebt dit alles niet nodig.
Is het niveau nu werkelijk tot een dieptepunt gedaalt?

10 jaar geleden had ik het al voorspeld.

geloof in klassieke dressuur en je zult versteld staan vd resultaten daar dit is gebaseerd op kwaliteit en niet op kwantiteit

ja duur is het wel maar we komen er ver mee en veel belangrijker dan dat, we vernielen niet een paardenleven .
tineke, frankrijk | 22-11-2010 | 01:24:25

wat een onzin is dit nu weer! ja hoor het is zoals altijd wanneer het kalf verdronken is dempt men de put!

dit is goed voor trainingsmethode ja dat heeft men nu eindelijk begrepen..maar om dit nu voor de dressuurproeven voor te stellen of verplicht te stellen dat gaan m.i.z veel te ver en lijd tot grote frustraties voor niks.


schoenmaker blijf bij je leest!

Hier heiligt het doel alle middelen?
tineke, frankrijk | 22-11-2010 | 01:14:10

Actiever rijden bij jonge paarden ? Het brave rijden minder punten ? Ik dacht net dat er nu al te veel druk stond op de jonge paarden maar ik sla blijkbaar helemaal de bal mis . Paarden op jonge leeftijd de kans geven om rustig en ontspannen te groeien in het wedstrijd gebeuren is dus blijkbaar Niet hoe het moet. Of de ring nu rond of rechthoekig zal zijn in de toekomst lijkt mij van ondergeschikt belang. Een goede samensmelting van de huidige rijstijlen lijkt me belangrijker.
David, Lanaken | 21-11-2010 | 21:12:59

WAAROM MOET ALTIJD ALLES TOCH VERANDERD WORDEN ? KOST IEDEREEN TOCH WEER ALLEEN MAAR GELD . WAT IS ER MIS MET HET HUIDIGE SYSTEEM ?
karin, veeningen | 21-11-2010 | 20:30:39

Interessante gedachte, alleen nu kunnen veel maneges wedstrijden organiseren in een 20 x 40 bak. Als je een cirkel met een doorsnede van 45 m. moet hebben, dan denk ik dat veel maneges moeten afhaken. We hebben het wel over B, L en M. Elders in deze nieuwsbrief wordt al gesproken dat je straks in het Z geen punten meer kunt halen in een 20 x 40 bak (niet iedere manege heeft een 20 x 60 bak), dus waar gaat het heen met de basiswedstrijdsport. Minder startmogelijkheden en wellicht meer wedstrijdruiters.
Peter, Dordrecht | 21-11-2010 | 20:29:13


Pagina: 1

trefwoorden

voordelig abonnement