Investeren in merrie voor band met veulen
25/03/2010 14:30
Uit onderzoek van de universiteit van het Franse Rennes blijkt dat uitvoerig fysiek contact met een veulen vlak na de geboorte de toekomstige relatie moeilijker maakt. Imprinting, een pasgeboren veulen overal aaien om hem aan menselijk contact te laten wennen, heeft volgens de onderzoekers consequenties voor de houding van het veulen op latere leeftijd.
“We gaan er gauw vanuit dat aaien voor een paard net zo prettig is als voor ons”, zegt dr. Martine Hausberger. “Dieren ervaren lichamelijk contact echter compleet anders. Menselijk contact voelt onnatuurlijk en dat ervaren ze daardoor al snel als iets negatiefs.” Hausberger vroeg zich af of contact op jonge leeftijd met mensen wel of juist niet goed uitpakt en startte met enkele andere wetenschappers een onderzoek op de universiteit van Rennes in Frankrijk.
Tijdens het onderzoek werd gekeken naar de reactie van groepen veulens op verschillende manieren van benadering vlak na de geboorte. De veulens die niet direct benaderd werden, maar waarvan de moeder wel in contact kwam met mensen hadden achteraf een positievere houding ten opzichte van mensen. De conclusie van dr. Hausberger: “De liefde van een veulen voor mensen loopt via de merrie. De onderzoeken laten zien dat de houding van de merrie ten opzichte van mensen de houding van het veulen bepaalt. En dit lijkt blijvend, zowel op korte als op lange termijn. Dring je niet op aan het veulen, maar vertroetel de merrie dagelijks een kwartiertje en je slaat twee vliegen in één klap. Je veulen went geleidelijk aan jou zonder dat je de merrie-veulenband verstoort. Hoe een veulen het contact op zeer jonge leeftijd ervaart, is bepalend voor de rest van zijn leven.”
In Bit 176 lees je meer over het complete onderzoek van dr. Martine Hausberger in het artikel ‘Verboden te aaien’.
| |
|
reacties
Frankrijk paardenland?!
probeer te lezen wat internationaal geschreven wordt in de wetenschap en dan nog zult u verstelt staan van de tegenstrijdigheden. een advies!
vertrouw op uw gezond verstand en vooral uw gevoel! da
Het veulen is nu een mensvriendelijke twenter die rustig een rondje over straat meewandelt en prima te hanteren is (al blijven het natuurlijk jonge paarden met dito uitprobeergedrag).
Het is dus absoluut niet waar dat je een veulen niet aan moet raken, ik denk zelfs dat het juist goed is om het wel geregeld te doen.
De wetenschap he die weten het....





