Video: Is friezenfokkerij ziek?
16/03/2009 15:37Het Dagblad van het Noorden maakte een videoreportage over de fokkerij van Friese paarden. Men vraagt zich hierbij af of de hedendaagse friezenfokkerij nog wel gezond is, omdat erfelijke gebreken bij friezen steeds vaker voor lijken te komen.
Dierenarts Siebren Boerma uit Garyp geeft aan dat zij ongeveer tien keer vaker een fries euthanaseren dan een warmbloedpaard. ,,Het Friese paard verzwakt zienderogen, erfelijke gebreken eisen steeds vaker hun tol", aldus Boerma. ,,Hierbij gaat het om dwerggroei, waterhoofden, aandoeningen aan de slokdarm, cornage en het scheuren van de aorta."
Boerma wijt het voorkomen van deze erfelijke gebreken aan de eenzijdige selectie in de fokkerij, waarbij te weinig wordt gekeken naar gezondheidsaspecten.
Het Friese paardenstamboek (KFPS) en de hengstenhouders zijn niet blij met de uitspraken van Boerma. Het stamboek verwijt Boerma onjuiste en gedateerde informatie te verstrekken. Doeke Hoekstra van het KFPS zegt: ,,We hebben inderdaad te maken met erfelijke gebreken, maar we hebben een gesloten stamboek en dan is dat nu eenmaal zo." Het KFPS wil hierover ook geen gegevens van hengsten naar buiten brengen, omdat dit nadelig is voor hengstenhouders die hun brood met de fokkerij moeten verdienen.
Klik hier voor de videoreportage.
Bron: Horses.nl/Dagblad van het Noorden
| |
|
reacties
De grote hengstenhouders worden beschermd tegen de kleine fokkers.
Hoe was het ook weer David en Goliath ?
David won dus ! houd vol.
"....Omdat dit nadelig is voor hengstenhouders die hun brood met de fokkerij moeten verdienen....." ;-(
Nou...das dan duidelijk en de oorzaak van alle ellende...
Het behoud van het Friese ras is al lang niet meer aan de orde dus!
Ooit waren wij als leden van een Friesche fokvereniging uitgenodigd op een hengstenstation en mochten een demonstratie bijwonen van het "vergaren' van sperma tot en met het opslaan daarvan in" rietjes "bewaard in stikstof ..klaar voor verzending over de HELE wereld!
Één zaadlozing(portie) werd verdeeld in vele kleine porties(laten we het houden op 10,maar het kunnen er ook 15 zijn! ben ik ff vergeten!)à zeg 900 Euro per portie!
We mochten het sperma ook bekijken onder de microscoop...toen ik vroeg waarom zoveel spermatozoïden zo achterlijk in rondjes zwommen en sommigen zo'n afwijkende vorm hadden of gebroken staartjes(hahahahahhaaah...ja weet ik veel!) of gewoon dood waren...kon men daar geen antwoord op geven...was normaal!
Ik ben van mening dat de hengstenhouder en de veearts die insemineert verantwoordelijk is qua kennis en samen met de eigenaar van de te bevruchten merrie een verantwoorde combinatie moet zoeken!
Pas dan ben je verantwoord bezig en kunnen we het ras beschermen tegen de ondergang!
Het is toch te naïf gedacht,dat je gewoon ff je merrie laat dekken door de winnaar van afgelopen hengstenkeuring...terwijl ze (extreem is het niet) allebei de zelfde vader hebben???!!!
Als we er vanuit gaan dat elk paard afstamt van de oorspronkelijke equus,is het misschien gewenst om wat "vreemd "bloed in te brengen...van bv een ander barok paardenras....de Andalusiër...?Lusitano?...maar ja...dan krijg je weer afwijkende kleurslagen zeker?
En hoe zit het nu eigenlijk met de Arabofries?
"Money..money ...money"(Abba dabba doo)
http://arabofriesiansporthorses.net/frames/fotos/pieterschout.jpg
(mooi sfeerplaatje!
Heb zeker bewondering voor de openheid van dierenarts Boerma. Een dierenarts is altijd zwijgzaam als het over "fouten" in de fokkerij gaat. In Nederland is iedereen altijd bang om iets negatiefs over paarden/fokkerij te zeggen. Volg maar eens de publicaties in de tijdschriften over een KWPN paard. Als er al gevraagd wordt of er in een africhtingsstal, van welke hengsten ze de meeste afstammelingen met problemen zien ,lees je...dat zeg ik liever niet en dat is juist wel belangrijk om te weten. Kenners weten heus wel welke hengsten medische/karakter problemen doorgeven in de nafok,maar je leest het zelden. Ook bij de Kwpn is er alertheid nodig . Steeds meer paarden worden te los in hun lijf gefokt en zijn hypermobiel. Op een medische keuring is dat niet altijd terug te vinden.  Helaas lees je nooit over deze problematiek . Het komt steeds vaker voor dat paarden die hypermobiel zijn al jong onbruikbaar zijn. kenners weten van deze problemen maar er mee in de openbaarheid komen ho maar. Dus lof voor de dierenarts die wel openheid geeft. Laat het een aanzet zijn voor een brede discussie voor een fokbeleid met gezonde paarden. Uiteindelijk wordt iedereen daar beter van....een gezond paard en een gezonde fokkerij.
Ik begrijp dat bij de friezenfokkerij meer belangen spelen dan alleen het fokken van een mooie fries. Dat is bij ieder stamboek zo. Ik hoop alleen niet dat ze zichzelf uiteindelijk in de vingers snijden met dit fokbeleid. Het zou eeuwig zonde zijn als de prachtige fries, die jaren geleden bijna ten onder ging omdat er nog maar een paar over waren, nu alsnog ten onder zal gaan aan allerlei gebreken en inteeltproblemen. Ik hoop dat het stamboek dergelijke gezondheidsproblemen het hoofd kan bieden. Gezonde paarden zijn naar mijn mening de basis van een gezonde fokkerij.
Afwegingen van belangen en standpunten en het welzijn van het paard. Waar liggen de grenzen?
Zou het zo zijn dat als je mensen in het hart vraagt wat ze vinden men het eigenlijk eens is met Dierenarts Siebren Boerma, maar omdat we nu eenmaal niet graag het achterste van de tong laten zien eerder geleid worden door opportunistische belangen.
Afgezien van het leed en de schade, een uitermate boeiend standpunt. Zijn we in Nederland ook niet af en toe een beetje voorbij aan het gaan aan de essentie van dingen?
Wil je een goed paard of en mooi paard fokken, en moet het paard ook nog gezond zijn?
N. Lampe





