De X-factor van de manegeruiter

„Doe het anders dan de anderen.” Dat is dé stelregel voor wedstrijden op de manege. „Ruiters kiezen vaak voor het paard dat altijd braaf en fijn loopt. Als er dus al tien mensen op Blacky rijden, moet jij dat juist niet doen.” Je zult dus risico’s moeten nemen. Dat kan best. Bij de wedstrijden op de manege gaat het immers niet om de combinatie, het gaat om jou, de ruiter.

De x-factor van de manegeruiter

Houding en hulpen
Houding, voldoende voorwaarts gaan en hoeken rijden. Deze drie punten staan bij elke jury van manegewedstrijden bovenaan het lijstje. De houding van de ruiter staat daarbij op nummer één. Handen bij elkaar, duimen bovenop de teugels, hakken naar beneden, schouders naar achter en trek een denkbeeldige lijn van je schouder naar je heup en de hiel van je voet.

Niet aan de teugel!
Rijd je paard alleen aan de teugel als dat het gemakkelijker maakt voor jou en je paard. Ruiters staren zich vaak blind op het hoofd en de hals van het paard. Verwoede pogingen om het hoofd naar beneden te krijgen, komen je houding en harmonie niet ten goede. Wat moet je dan wel doen? Tot niveau F12 let je vooral op die drie eerder genoemde punten: houding, hoeken en voorwaarts gaan.

Let op jezelf. Bij niveau F12 en hoger, vergelijkbaar met L-niveau, verwacht de jury dat je de drie hoofdzaken onder de knie hebt. Er komen nu twee nieuwe manieren bij om punten te winnen: verbinding en stelling. In een F12-proef wil de jury de teugels niet meer zien klapperen. Maar het paard hoeft nog steeds niet ‘aan de teugel' te lopen. De ruiter moet een nette verbinding kunnen houden met de mond van het paard. Hoeken en wendingen rijd je met een lichte stelling.

Vriendelijk
Lach! Want je lichaamstaal kan veel doen. Maar wees oprecht, anders val je alsnog door de mand. „Concentratie wordt je vergeven, boosheid minder snel. Geniet van de wedstrijd, dingen die in de les ook minder gaan zullen niet vlekkeloos verlopen tijdens een proefje. Maak je er niet te druk om maar geniet van het rijden.

Strikje
Een klein meisje, met een vrolijk gezichtje en grappige staartjes wint de wedstrijd niet met haar schattige uiterlijk. Maar het helpt wel. Wie wil opvallen, werkt dus ook aan zijn of haar presentatie. Het gaat om de moeite die je hebt gedaan. Je krijgt maar één cijfer voor verzorging, maar je kunt een jury bij elk onderdeel charmeren. Techniek en uitstraling bepalen je x-factor.

Tekst: Afke Teunen
www.manegeruiters.nl


Reageer Reageer Stuur door Stuur door Afdrukken Afdrukken




reacties

Er zijn nog geen reacties

voordelig abonnement