Brand. De hel voor staleigenaren
Brand op stal. De grootste schrik van een iedere paardenhouder. Op 16 januari 2011 overkwam het Rita Kool van Manege De Hullen in Noord Sleen. Ze vertelt haar verhaal en hoe ze er lering uit heeft getrokken.
Door de brand is Kook zicht bewust geworden van hoe belangrijk het is dat je in geval van brand de paarden snel kunt evacueren. âBij voorkeur los naar buiten jagen. De brandweer gaat niet dagelijks om met paarden waardoor je veel tijd en paniek kunt besparen.â MariĂ«tte Sieders was die nacht de officier van dienst voor het brandweerkorps Emmen. Zij geeft een aantal tips. âOm brand te voorkomen, is het allereerst belangrijk om de manege te beoordelen op brandveiligheid. Op basis van mogelijke brandoorzaken is het vervolgens belangrijk dat het gebouw hierop wordt beoordeeld. Waar staat bijvoorbeeld de voorraad hooi en stro. Ga ook na welke elektrische apparaten er staan in de manege en hoe het is gesteld met de bedrading en de aanwezigheid van stof. Waar mag worden gerookt en wordt hier ook op toegezien.â
Calamiteitenplan
âNaast het voorkomen van brand is het belangrijk voorbereidingen te treffenâ, vertelt Sieders. âWat te doen bij een eventuele brand? Een calamiteitenplan geeft een beschrijving van mogelijke scenario's die zich kunnen voordoen in een manege. Belangrijk is te weten welke vluchtwegen er zijn en dat paarden bekend raken met deze wegen door het frequent beoefenen hiervan. Daarnaast is het belangrijk verzamelplekken te hebben. Vooral paarden die dag en nacht op stal staan hebben moeite de stal bij een eventuele brand te verlaten. In een calamiteitenplan wordt een aantal aspecten beschreven. Wie belt bijvoorbeeld de brandweer, wie start de ontruiming, wie doet de eerste bluspoging. Let wel, veiligheid staat voorop.â
Handelingen bij brand
Mocht er brand uitbreken op stal dan zijn er een aantal stappen die genomen moeten worden. Alleen als het nog mogelijk is, zoals bij een kleine âbeginnendeâ brand, kan men zelf proberen te blussen. Lukt dit niet, dan dient de ruimte te worden afgesloten en het alarmnummer 112 moet worden gebeld. Vervolgens is het zaak mens en dier te ontruimen en ze naar een verzamelplaats te brengen.
Het bedrijf van Rita Kool is in samenwerking met het tv-programma âOperatie van der Mosâ opnieuw opgebouwd. De uitzending is waarschijnlijk op 24 oktober te zien op SBS6.
Tekst: Wies Zwanikken
Klik hier voor het dossier veiligheid.
| |
|
reacties
Er zijn nog geen reacties





