Van Muiswinkel: 'Je moet er niet altijd op willen zitten'

09/09/2010 15:26

Dierenarts Krijn van MuiswinkelLastige paarden die veel verzet tonen, moeite hebben met aan de teugel lopen of problemen hebben met lengtebuiging, kunnen dit gedrag vertonen omdat ze rugpijn hebben. Krijn van Muiswinkel van dierenkliniek Emmeloord heeft er al heel wat langs zien komen. ,,Er zijn veel paarden met rugpijn.’’ Over twee dingen maakt hij zich druk. ,,Er is een enorm circuit van niet-erkende therapeuten dat beweert een paard wel even te kunnen genezen.’’ En ten tweede: ,,Mensen die, ook al kan het paard dat even niet hebben, er tóch op moeten zitten."

Krijn van Muiswinkel, misschien wel de bekendste dierenarts van Nederland, neemt binnenkort afscheid van dierenkliniek Emmeloord, de kliniek die hij op de kaart zette. Rond zijn afscheid zal het medische boek ‘Van hoofd tot staart – hals en rugproblemen bij paarden’, dat hij samen met Tessa van Daalen schreef, verschijnen. In het boek worden alle aspecten van rug- en halsproblemen bij paarden beschreven. Van Muiswinkel schuwt daarbij de moeilijke onderwerpen niet, zoals de invloed van het gewicht van de ruiter op het ontstaan of genezen van rugproblemen bij paarden. ,,Ruitergewicht telt zwaar.’’

Ook het alternatieve circuit van niet-erkende therapeuten, baart hem zorgen. ,,Er zijn inmiddels veel meer niet-erkende therapeuten dan dierenartsen. Als een paard rugpijn heeft, is het zaak om eerst een goede diagnose te stellen, met behulp van onder andere een degelijk klinisch onderzoek, röntgenfoto’s voor de benige delen en echo’s voor de weke delen, zoals spieren en pezen. Aan de hand van een goede diagnose zie je hoe het met het paard is, wat de oorzaak is en de prognose na behandeling. Niet-erkende therapeuten die naar een paard kijken en het zeggen ‘even’ te gaan genezen, geven geen reëel beeld.’’

Niet alle hals- en rugproblemen zijn te verbeteren of te genezen. Sommige wel. Onder andere door medicatie over training onder begeleiding van deskundigen. Van Muiswinkel verklaart. ,,Maar als je het type bent dat persé MOET rijden, dan komt het niet goed met je paard. Soms kan het gewoon niet en dan moet je ook niet rijden.’’

Van Muiswinkel geeft samen met Bit-hoofdredacteur Marjan Tulp op zaterdag om 13.00 uur op het Horse Event een workshop over rugproblemen bij paarden in de Boktlounge. In de workshop worden onderwerpen als het herkennen van rugproblemen, het stellen van de juiste diagnose, de oorzaken van rugproblemen, de behandelmethoden en de prognose behandeld.

Bron: Horses.nl/Bit

Overname zonder toestemming niet toegestaan.

Lees ook:
Dierenarts Van Muiswinkel gaat met pensioen


Reageer Reageer Stuur door Stuur door Afdrukken Afdrukken




reacties

ja , ik heb zelf in Nederland al heel wat zadelmakers opgezocht om informatie te verzamelen en dat bracht mij ertoe om een heel goed boek te kopen waarin de hele geschiedenis vh zadelmaken is beschreven..dus vanaf het allereerste zadel dat gemaakt werd tot het meest recent ontworpen zadel waarin alle aspekten zijn samengevat. Daarna ga je heel wat genuanceerder te werk wanneer je een zadel koopt.

bel mij als je meer wilt weten en tips wilt hebben..


wat heeft mij dat opgeleverd? nou heel veel tips ! zoek een zadel dat het paard de meeste comfort opleverd dus een zadel dat is aangepast aan de rug van je paard en een die voldoet aan het doel waarvoor het dient zoals dressuur, lange afstand, springen etc..

een goed passend zadel zal altijd een goede investering zijn omdat het paard en de ruiter er zich goed bij voelen en dus betere prestaties kunnen neerzetten.


groeten,

Tineke
vervolgens
tini, frankrijk | 13-09-2010 | 00:54:45

Inderdaad Paula, ook dierenartsen maken wel eens fouten, maar dhr Muiswinkel heeft ook wel een punt. Er zijn helaas nog heel veel ruiters die zich niet zo verdiepen in hun paard als jij. Het ligt overal aan, behalve aan hun zelf. Ik kom dat ook tegen in mijn werk (zadels).
Er is inderdaad een groeiend circuit aan niet-erkende therapeuten, maar er is ook een groot circuit aan wèl-erkende therapeuten, die absoluut kunnen helpen om paarden goed te laten functioneren. En er zijn helaas nog erg veel dierenartsen die ook de laatste groep niet voor vol aan zien. Het zou goed zijn als meer dierenartsen gingen samenwerken met erkende therapeuten in hun behandeling van paarden met problemen, in plaats van er simpelweg maar een paar spuiten in te drukken. En hierbij wil ik niet zeggen dat ze dat allemaal doen, maar er zou gerust meer gewerkt kunnen worden aan samenwerking tussen dierenarts, paardenfysiotherapeut, masseur, manueel therapeut, tandarts, zadelspecialist, hoefsmid, enz.
marian, donkerbroek | 10-09-2010 | 01:58:58

Ook dierenartsen maken fouten.Een paard wat bijna een jaar in zijn box heeft gestaan met zijn hoofd omhoog omdat er niets te eten viel. Krijgt last van zijn rug maar met goed longeren en weidegang zou dat nog best wel weer goed komen.Met behulp van fysio natuurlijk. Nu wordt het paard zonder pardon door de kliniek van de heer van Muiswinkel naar de slager gestuurd.
,,Het paard was altijd lastig met rijden dus hij heeft er langer last van gehad,,
Zo stond de ruiter in de kliniek. De artsen kennen de thuis situatie niet en weten dus ook niet dat er echt slecht op dat paard gereden werd.
Dan maar over laten nemen door de verzekering.Gevolg morgen gaat het paard dood en de ruiter vrolijk verder.
Dierenartsen verdiep je iets meer in het paard voordat je hem met enkele reis wegstuurd!!
paula, adam | 09-09-2010 | 20:40:47


Pagina: 1
voordelig abonnement