Paard stampt gericht naar persoon, wat kan ik hieraan doen?
Hallo iedereen,
Dit is een vrij dringende vraag, een vriendin van mij heeft sinds 1 jaar een paard. Het staat nu ongeveer een half jaar bij haar thuis. Op het begin ging alles vrij goed met dit paard, er was geen sprake van dominantie. Maar sinds kort stampt het paard echt gericht naar een persoon. Maakt niet uit wie, vooral als ze in de wei staat heeft ze dit. Je moet echt oppassen of je wordt geraakt! Het is zeer gevaarlijk aan het worden. Het paard komt echter niets tekort, voldoende voedsel, vers water, een stal met een schoon bed stro, een wei waar ze de hele dag in mag... Ze komt ook geen aandacht tekort en wordt minimaal 2x in de week bereden. (Er is 2x per dag iemand om het paard te verzorgen).
De situatie begint echt een beetje uit de hand te lopen, weet er iemand raad? Het is te gevaarlijk aan het worden om bijv.alleen de wei in te gaan (er is niemand die dan ter hulp kan schieten).
Alvast bedankt!
reacties
Ik ben internationaal gedragsdeskundige paarden & honden. Zie mijn website www.hadier.nl
Het is absoluut een dominantie probleem en een gevolg van een te lang durend verkeerd handelen. Deze agressiviteit kan uit angst (pijn) dominantie zijn. Het paard heeft sociaal contact nodig, dus contact met andere paarden niet de mens!!!. Ik lees niets over een ander/andere paarden in de wei, dus concludeer ik dat het paard alleen staat. Dit paard associeert de mens nu met negatieve gevolgen, rijden, op stal staan enz. Doorbreek dit patroon door het paard te negeren en dag en nacht in de wei te laten staan. Zorg voor een maatje (ouder en betrouwbaar) Controleer zadel, rug en algehele gezondheid, het paard heeft zeer waarschijnlijk een fysiek probleem en heeft dit aangegeven door andere signalen die niet begrepen zijn door de leek. Een expert is nodig om dit juist op te lossen. Zie voorbeeld www.hadier.nl/hulp en advies.
Paard heeft een rede om zich zo te gedragen. Het zou verstandig zijn om daar een gedragsdeskundige bij te halen. Het kan heel goed zijn dat het paard met bepaalde kleine signalen al iets aangaf en waar verkeerd bewust of onbewust op gereageerd is. Dan kunnen kleine signalen heel groot mee worden. Tot gevaarlijk aan toe. Het paard kunnen lezen en in grote lijnen weten wat bepaalde uitingen betekenen, en daar zo mee omgaan zodat het verbeterd. Een brutaal paard, of een paard met een bepaald verleden, kunnen oorzaken zijn. Voor je in een negatieve spiraal komt, richt je op het goede en beloon dat, doorbreken van de negatieve cirkel zodat het paard weer repect en vertrouwen krijgt. En daar zo handig mee omgaan dat je eigen veiligheid niet in gevaar komt.
Â
Iedere dag een paar uur in bak of weiland, samen met een paar andere paarden waar het mee klikt en alle problemen zijn voorbij! Voordat je gaat rijden het paard even lekker aan de longe in stap, lang genoeg om los te stappen, in draf en lekker even linksom en rechtsom in galop. Voldoende beweging en wat minder in de stal helpt echt. Heb je echt geen gelegenheid om ze los te laten? Maak van een longe een kortere longe, ongeveer 1/3 deel, met haak en lus voor de hand, en ga op een rustig weggetje lopen. De eerste keer zijn ze gek, de tweede keer gaat het beter en de derde keer gaat het goed omdat je paard weet wat hem te wachten staat. Neem iemand mee die het verkeer in de gaten houdt. Succes!
In mijn ogen komt het paardje wel iets te kort, leiderschap. leiderschap is iets heel moois wat je je paard kunt geven. Staat ze alleen? Een paard is een kuddedier en wil graag bij de kudde blijven. Daar maakt oa Monty Roberts gebruik van in zijn Join up methode.
Dit paard wil niet alleen bij gezelschap zijn, maar ook de baas zijn, het eten van die mens afdwingen. Dat wil ze niet alleen, maar ze moet wel, ze heeft geen keuze in een kudde moet iemand de leiding hebben en als de mens dat niet heeft, moet het paard het zelf doen. Die zorg van haar wegnemen kan heel bevrijdend zijn voor een paard dat niet van nature dominant is.
Mijn advies is om met een longeerzweep, of beter een lang touw de wei in de gaan. Elke keer als ze komt jaag je haar weg. Je kunt wachten met wegjagen tot ze ongewenst gedrag toont, dat hangt af van de gevoeligheid van het paard en kan ik vanaf hier niet beoordelen. Je blijft wegjagen tot je merkt dat je paard aandacht geeft aan je, hoofd zakt, oor draait naar je toe, het mooiste is likken of smakken. Dan richt je je blik laag en stel je je laag op en mag je paard komen.
Een join up kun je het beste uitvoeren met iemand erbij die hier ervaring in heeft. Het komt heel precies qua timing en lichaamstaal.
Het is een dominantie probleem!
Ik denk dat "the Join up"een oplossing kan bieden.
Stel je vraag eens aan www.parelli .nl
groetjes Met@
Mijn advies is om met een hard voorwerp het paard tussen de oren te raken.
Stel dat hij gaat liggen, ga er een paar minuten op het hoofd zitten. Zo dwing je respect af!
Â
Kijk ook eens naar de hoeveelheid werk en voedsel wat het paard er voor terug krijgt. Zo kan ze ongewenst heet reageren. paarden in een weide met gras te eten hebben niet veel nodig. En zeker niet gezien het aantal keren dat jullie rijden. En omdat ze uit zichzelf niet veel bewegen als er voldoende gras is op het perceel kan het zijn dat ze gewoon lekker afreageerd als ze teveel energie hebben. Kijk daar eerst maar naar.
Als dat niet helpt pas allerlei hulp zoeken. Het is zn mode verschijnsel aan het worden dat er maar iemand moet komen of een bepaalde training moet komen. En geloof mij ik heb in een half jaar tijd wat mensen gehad om naar mijn paard te kijken waarom hij zo was. Maar niemand bod de juiste oplossing. Tot mijn vriend die niets van paarden wist de oplossing bod en zei..sinds de wissel van stal is hij zo wat is hier anders op deze stal? En kan je het aan laten passen? Zo niet..ga dan eens kijken naar een andere stal die wel bied wat hij nodig heeft.  Kijk eens naar hoe het paard eerst stond en hoe het nu staat thuis..wat zijn de verschillen en kan je ze helpen beinvloeden. Zoals de hoeveelheid voedsel. Dat kan ook gedragsveranderingen geven.
Dit is namelijk ook mijn ervaring met mijn paard...die jong was en bij een wissel van stal compleet anders werdt en niet leuk meer. Nu door een nieuwe wissel van stal en goed gekeken naar waar het nu aan lag. Was het bij mij bovenstaande conclusie en nu heb ik een super lief paard omdat het ibj de oude stal niet aangepast kon worden en daarom wissel. Maar neem aan omdat ze thuis staat je zelf kan beinvloeden.
Â
Lijkt me een geval voor een deskundige gedragstherapeut. Van afstand is het makkelijk oordelen (niet dus). Ik weet niet of je bv Machteld van Dierendonck kent en ik weet niet of zij bij je zou kunnen komen, maar zo niet dan zal ze je vast kunnen vertellen of er iemand bij je in de buurt is die dat wel kan. Je kunt altijd advies vragen:
www.equusresearch.nl
Succes!
Sorry hoor maar 2 x per week rijden en twee keer per dag "aanweizig zijn" is niet veel! En wordt het paard bestraft als het ongewenst gedrag vertoont?? of wordt uit angst afstand gehouden en heeft het paard daarmee bereikt wat het wil. Een paar keer goed optreden en het is vaak snel weer over. En iets meer aandacht kan volgens mij ook geen kwaad!
Heeft het paard wel een maatje? In kudde verband nog beter.
Hoi! Lastig probleem! Maar als er eerst geen dominantie was, moet het goed kunnen komen toch? Er is kennelijk iets gebeurt, of er wordt elke keer een handeling (onbewust of niet) herhaalt waardoor ze beloond wordt om het te doen, of bevestigd dat ze het kan doen. Het is een merrie kennelijk, dus het kan ook merrie gedrag zijn die nu wat uit de hand loopt? Dan accepteert ze degene die haar uit de wei haalt in ieder geval niet als leider, uit angst of uit dominantie. En als je zelf angstig de wei in loopt, gaat het bij voorbaat al fout, dit heeft ze meteen door. Zorg dat ze het weer leuk vind om gepakt te worden.
Misschien helpt deze link een beetje om te achterhalen waarom ze het doet:Â http://www.parellinaturalhorsetraining.com/video/aggressive-horse
Neem er de tijd voor! Meer kan ik niet doen, succes!!







