Kan ik ex-pensionklant zonder stalcontract verplichten te betalen?

Kan ik ex-pensionklant zonder stalcontract verplichten te betalen? featured image
Paard op stalVraag: In de laatste week van september 2011 heeft een pensionklant haar paard bij mij gestald. Hierbij heb ik haar, samen met haar vriendin, gemeld dat er bij mij een kalendermaand opzegtermijn van kracht was. Zij heeft mij direct gemeld dat zij tot eind oktober 2011 zou blijven staan. Normaal gesproken geef ik pensionklanten een stalcontract om te tekenen. Bij haar heb ik dat echter niet gedaan. Zij zou toch tot eind oktober 2011 blijven en dan vertrekken naar een baan in België. Ze besloot eind oktober niet naar België te gaan en op stal te blijven. Zij heeft toen niet aangegeven dat dit opnieuw tijdelijk zou zijn. Maar ik heb verzuimd haar op dat moment een stalcontract te laten tekenen.

De periode van half oktober tot half december 2011 was de bewuste pensionklant werkeloos. Zij heeft mij tegen betaling vanaf begin oktober 2011 geholpen met enkele werkzaamheden op stal. Op deze wijze betaalde zij de stalling van haar paard. Echter, toen voor haar duidelijk was dat zij per 1 januari 2012 een baan zou hebben, werd de bereidwilligheid om te helpen bij mij op stal (tegen betaling) opeens een stuk minder. Zij heeft daarnaast van half oktober tot half december 2011 geheel kosteloos in een kamer, met gebruik van eigen keuken en badkamer, bij mij op het erf gewoond. Toen zij minder bereidwillig was om te helpen op stal, heb ik haar laten weten dat ik het dan ook niet meer nodig vond dat zij kosteloos in de kamer verbleef en dat zij met ingang van 1 januari 2012 250 euro moest betalen voor deze kamer. Zij ging vervolgens heel erg op haar strepen staan wat betreft de verzorging van haar paard, die er overigens zeer netjes bijstond en waarover zij nooit klachten heeft gehad en/of heeft geuit naar mij. Ik heb haar gevraagd of zij klachten had over de verzorging van haar paard, hetgeen niet zo was en ik heb haar gezegd dat zij als zij niet tevreden was over de verzorging andere stalling kon gaan zoeken.

Zij heeft hier verder niets meer over gezegd en is plotseling, zonder iets te zeggen, op 13 december 2011 vertrokken, zonder het restant van de maand december 2011 en de opzegtermijn van 1 kalendermaand, januari 2012, te betalen. Zij betwist de factuur die ik haar hiervoor heb gestuurd. Zij stelt zich op het standpunt dat zij geen stalcontract heeft getekend en dat zij haar paard tijdelijk bij mij had gestald. Dat zij heeft gewerkt voor de tijd dat haar paard bij mij op stal heeft gestaan en dat zij de rest van december 2011 en de opzegtermijn van 1 maand niet hoeft te betalen.

Schelstraete Advocaten
Antwoord:
In eerste instantie kan verdedigd worden dat u samen een overeenkomst bent aangegaan, ook al is er geen schriftelijke overeenkomst ondertekend. Ook kan verdedigd worden dat zij op de hoogte is van de opzegtermijn, aangezien zij deze al eerder heeft gehanteerd toen zij bij aanvang van de overeenkomst reeds opzegde.

Feit is echter dat dit, mocht het onverhoopt tot een civiele procedure komen, naar alle waarschijnlijkheid door de klant zal worden betwist. Aangezien u degene bent die zich op het standpunt stelt dat er een opzegtermijn van een maand is overeengekomen en de klant zulks betwist, bent u ook degene die dit dient te bewijzen. Indien haar eerdere opzegging schriftelijk is geschied en daarin iets over een opzegtermijn wordt gemeld, kunt u daarmee wellicht aantonen dat de klant van de opzegtermijn op de hoogte was. Indien de opzegging, naar ik aanneem, mondeling is geschied, zult u dus met een bewijsprobleem worden geconfronteerd.

U schrijft dat er een vriendin van de klant bij het eerste gesprek aanwezig was, maar zij zal niet in uw voordeel gaan verklaren dat er een opzegtermijn is afgesproken. Er is echter recente wetgeving (Wet van Dam) die regelt dat de consument in geval van een stilzwijgende verlenging de voortgezette overeenkomst te allen tijde mag opzeggen met een opzegtermijn van niet langer dan één maand. Op grond van deze nieuwe wetgeving zou dus gelden dat de klant in aan een opzegtermijn van maximaal een maand gehouden dient te worden. Deze opzegtermijn zou dus ook op een kortere periode kunnen worden gesteld indien de zaak aan de rechter zou worden voorgelegd, aangezien de overeenkomst pas enkele maanden geleden was gesloten.

Een volgend probleem kan zijn de hoogte van de vergoeding die de klant u schuldig is. De klant heeft namelijk voor een gedeelte van de maand werkzaamheden verricht. Op wat voor een bedrag dienen deze werkzaamheden te worden gewaardeerd? En wat voor een maandbedrag bent u eigenlijk overeengekomen? Ook dit door u te noemen bedrag zal door de klant worden betwist omdat hiervan immers niets op papier staat. Het ontbreken van bewijzen zal in deze kwestie het grootste probleem zijn. Hoewel in het algemeen geldt dat er geen schriftelijke overeenkomst voor hoeft te liggen om een pensionstallingsovereenkomst aan te tonen, is het ontbreken van een dergelijk stuk wel een obstakel indien de opzegtermijn aangetoond dient te worden en, in dit geval, de hoogte van de stallingkosten vast te stellen.

Juridisch advies Schelstraete advocaten

 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.