Aandachtspunten bij keuze opfokbedrijf

Aandachtspunten bij keuze opfokbedrijf featured image
Veulen opfok Veel fokkers kiezen ervoor om hun veulens naar een opfokbedrijf te brengen. Het opfokken van paarden is een vrij beroep. Het is dus aan de fokker zelf een zo goed mogelijke keus te maken uit het grote aanbod van opfokbedrijven. Hoe maak je de juiste keus, zonder je te laten misleiden door certificaten en logo’s die voor de kwaliteit van de zorg niet van belang zijn? Wim ten Pas, eigenaar van een opfokbedrijf, geeft advies.

,,Ga eerst zelf eens bij het bedrijf kijken”, adviseert Ten Pas. ,,En dan niet in de zomer, als bij mooi weer alle paarden in de wei lopen en de stallen droog staan, maar in de winter. Zien de jonge paarden er gevoed en gezond uit en hebben ze geen mest aan hun benen?”

,,Op veel plekken wordt paardenopfok aangeboden voor prijzen die niet realistisch zijn”, is Ten Pas van mening. ,,Voor 75 euro per maand kun je een paard niet de juiste verzorging en voeding bieden.” De opfokker wijst er op te kijken met een realistische blik. ,,Op een bedrijf moet wel gewerkt kunnen worden. Als jij komt op het moment dat de stallen nog gestrooid moeten worden, dan zijn die natuurlijk niet brandschoon. Als paarden echt vies worden gehouden, dan hebben ze mest aan hun benen.” Ook een lichte schraalheid bij een veulen wijst volgens Ten Pas niet direct op gebrekkige verzorging. ,,Veulens die zijn gespeend krijgen bijna altijd wel even een terugslag.”

Verder raadt Ten Pas aan goed naar de veiligheid te kijken. Hangen er bijvoorbeeld geen schotten of hekken een stuk boven de grond waardoor veulens er met hun benen onder kunnen komen? En zijn de plekken waar veulens langslopen vrij van gereedschap? ,,En ga zelf eens in de paar maanden kijken bij je paard. Zo blijft er ook steeds contact tussen de eigenaar en de opfokker en kunnen eventuele zorgen snel worden besproken.”

Adviezen van Ten Pas in het kort:
1. Bekijk voordat je een opfokker kiest hoe de paarden er op zijn bedrijf bij staan (zeker bij slecht weer).
2. Let op de prijs-kwaliteitverhouding. Voor 75 euro per maand kun je een paard niet de juiste verzorging en voeding bieden
3. Een licht schraal veulen betekent niet direct dat de verzorging niet goed is.
4. Controleer eens in de paar maanden hoe het gaat met je paard.
5. Houd contact met de opfokker, zo kunnen eventuele zorgen snel worden besproken.

Bij het kiezen van een opfokbedrijf kun je ook letten op eventuele certificaten. Het ISO 9001-certificaat zegt iets over de kwaliteit van de ondermening, maar niet over de kwaliteit van het geleverde product. Opfokbedrijven kunnen ook geregistreerd zijn als IST-lid bij de FNRS. Deze bedrijven zijn gecontroleerd op 75 punten, waaronder stalklimaat, de functionaliteit van voer- en drinkbakken, de kwaliteit van stalbedding, de maatvoering van de boxen en de verlichting. Ook de voedingstoestand, verzorging en algemene gezondheid van de paarden krijgen bij deze bedrijven een waardering toegekend.”

Dit artikel verscheen woensdag 7 januari in De Paardenkrant

Foto: Lonneke Ruesink

Eén reactie op “Aandachtspunten bij keuze opfokbedrijf

  1. harriet1428

    ik ben het helemaal met de heer te Pas eens
    dat 75 euro per maand niet kan vooral niet in de wintermaanden

    toch mis ik nog een aantal tips

    krijgen de paarden in de winter krachtvoer
    veulens veulenbrok
    komen de paarden iedere dag buiten
    is er iemand aanwezig
    ik bedoel daarmee dat men niet overdag uit
    werken gaat en voordat men weggaat de paarden
    even voert en bij thuiskomst er weer gauw langs heen loopt
    Indien mogelijk een opfokbedrijf zoeken ]
    dicht in de buurt, zodat je regelmatig even kunt
    kijken hoe het met het paard of de paarden gaat

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.