Spijsverteringskanaal: Gebit en speeksel

Spijsverteringskanaal: Gebit en speeksel featured image
Foto Lonneke Ruesink
Voor het samenstellen van een goed rantsoen, is het belangrijk om te begrijpen hoe het spijsverteringskanaal van een paard is opgebouwd en hoe het in grote lijnen werkt. Daarnaast dient natuurlijk goed gekeken te worden naar de behoefte van het individuele paard. In een reeks van 5 afleveringen wordt het spijsverteringskanaal van het paard toegelicht. Hierbij wordt stap voor stap van ‘mond tot kont’ de functie uitgelegd. Daarnaast wordt de link gelegd met het rantsoen. Waar moet je op letten en wat zijn veel voorkomende problemen die ontstaan door de specifieke bouw van het spijsverteringskanaal van het paard.

Aflevering 1: Het gebit en speeksel

 

Functie

De mond van het paard is het begin van het spijsverteringskanaal. De bovenlip is erg beweeglijk, sterk en gevoelig en wordt gebruikt om los voer op te kunnen nemen in de mond. De voorste snijtanden worden gebruikt om gras af te bijten. De kiezen vermalen vervolgens het opgenomen voer. Dit wordt ook wel mechanische vertering genoemd. Door het vermalen worden de voerdeeltjes verkleind en het totale oppervlak vergroot. Hierdoor kunnen verteringsenzymen beter inwerken op de voedselmassa en wordt de verteerbaarheid van het voer verhoogd.
Het speeksel van een paard bestaat voor 99% uit water en bevat nagenoeg geen enzymen. Speeksel is nodig om de voedselbrij door te kunnen slikken en neutraliseert tot op zekere hoogte het zuur in de maag. Speeksel heeft namelijk een pH (zuurgraad) tussen 8,6 en 9,1. Hierdoor kan het speeksel de pH in de maag verhogen en wordt het dus minder zuur. In tegenstelling tot mensen, produceert een paard alleen speeksel wanneer er wordt gekauwd.

Gebitsproblemen

091209082_ABFwebTijdens het wisselen van het melkgebit kunnen er tijdelijk problemen ontstaan en kan het zijn dat je paard slecht eet. Laat in dat geval het gebit controleren door een paardentandarts. Normaal gesproken is een paard op 5-jarige leeftijd klaar met wisselen. Het gebit blijft het hele leven doorgroeien en veranderen. Door voldoende vezels te verstrekken zou het gebit gelijkmatig moeten afslijten. Wanneer dit niet gebeurd, kunnen er haken op de kiezen ontstaan. Dit kan zorgen voor pijnlijke plekjes op de wangen. Laat daarom het gebit van je paard minimaal 1 keer per jaar controleren door een paardentandarts. Daarnaast is een goed gebit belangrijk voor een goede vertering van het voedsel. Wanneer het voer niet goed wordt gekauwd, kan dit mogelijk leiden tot slokdarmverstopping (grote voedseldeeltjes en weinig speeksel) en verminderde vertering van het voer. Hierdoor kan vermagering of zelfs koliek optreden.

Signalen van gebitsproblemen tijdens het eten:

• Eerst hooi(ruwvoer) eten en daarna pas krachtvoer
• Hoofd scheef houden tijdens het eten
• Proppen maken van het voer
• Eten uit de mond laten vallen
• Slecht of langzaam eten

Veel kauwen

091113775_ABFwebGezien de functie van speeksel, is het belangrijk dat je paard voldoende kauwt. Op ruwvoer moet veel meer gekauwd worden dan op krachtvoer. Dit zie je dan ook terug in de speeksel productie. Een paard maakt tussen de 3000 en 3500 kauwbewegingen per kilogram langstengelig hooi. Voor 1 kg krachtvoer bedraagt dit slechts 800 tot 1200 kauwbewegingen (Frape, 2010). Een kilogram krachtvoer levert daardoor slechts 1 liter speeksel op, terwijl een kilogram ruwvoer 3,5 liter speeksel oplevert.

Doordat het speeksel van paarden nagenoeg geen alfa-amylase (enzym dat zetmeel verteert) bevat, mist een paard de eerste stap in zetmeelvertering. Bij een mens bijvoorbeeld, start de vertering van zetmeel al in de mond. In de dunne darm is wel meer amylase aanwezig, maar het heeft nog steeds een beperkte capaciteit. Aangezien onverteerd zetmeel dat doorstroomd naar de dikke darm voor grote problemen kan zorgen, is het aan te raden voorzichtig te zijn met de hoeveelheden zetmeel die gevoerd wordt. Meer hierover in aflevering 5 van het spijsverteringskanaal. Tot slot is voldoende speeksel van belang voor het neutraliseren van de maag. Bij een te hoge pH wordt de kans op maagzweren groter. Meer hierover in aflevering 3 van het spijsverteringskanaal.

Klik hier voor alle artikelen van VoerVergelijk.nl.

2 reacties op “Spijsverteringskanaal: Gebit en speeksel

  1. constance

    Leerzaam, goed dat jullie hier meer over vertellen. Veel mensen hebben geen idee…

  2. Caroline Fonhof

    Goed leesbaar en begrijpelijk artikel. Kijk uit naar de volgende afleveringen. Zelf heb ik een vraagje. Ik geef mijn 2 shets elke morgen ieder twee plakken bruin brood of elk 2 plakken roggebrood. Ze zijn er gek op en staan iedere ochtend als verslaafden aan het hek. Kan het brood geven kwaad of is het een nuttige aanvulling. Ze eten verder alleen gras en aanvullend nu nog ruwvoer s morgens en s avonds. Ze zijn niet te dik.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.