Wat is er nodig om de DNA-test uit te voeren?
De DNA-test kan worden uitgevoerd met behulp van een haarmonster. Het KWPN beschikt inmiddels al over een uitgebreid archief haarmonsters van KWPN-geregistreerde paarden die hiervoor gebruikt kunnen worden. Na aanmelding van het paard voor de DNA-test wordt het haarmonster opgezocht. Mocht een haarmonster niet meer voorradig zijn dan wordt er contact met u opgenomen om de verdere procedure met u te bespreken.
Is de DNA-test geschikt voor ieder paard?
Nee, alleen voor KWPN-spring- en dressuurpaarden en voor paarden die voldoende verwant zijn aan die populatie, zoals de paarden van de meeste West-Europese stamboeken. In alle andere gevallen blijft de oude selectiemethode van kracht (PROK-onderzoek en in geval van goedgekeurde en erkende hengsten: nakomelingenonderzoek).
Wat is de uitkomst van de DNA-test?
De uitkomst van de DNA-test zal een genoomfokwaarde voor OC zijn (GFW OC). Deze waarde geeft de positie van het paard aan ten opzichte van de actuele KWPN populatie. Gemiddeld genomen heeft 70% van de populatie een fokwaarde tussen de 96 en de 104.
Hoe betrouwbaar is de uitkomst van de DNA-test?
De uitslag van de DNA-test, de genoomfokwaarde, is tot driemaal betrouwbaarder voor fokkerijdoeleinden dan het PROK onderzoek voor de OC-onderdelen. Dit komt omdat de DNA-test direct met het DNA uitgevoerd wordt en dus meer zegt over de fokkerij-eigenschappen van een paard.
Hoe lang duurt het?
Het streven is om de uitslag 4 tot 6 weken na het aanleveren van de haren te kunnen melden.
Mijn paard had eerst een genoomfokwaarde van 95, later stijgt de fokwaarde naar 96, kan mijn merrie dan alsnog het DNA-predicaat halen?
Ja dat kan, genoomfokwaarden kunnen veranderen omdat de actuele populatie veranderd door selectie. Ook wordt de referentiepopulatie actueel gehouden door het toevoegen van actuele informatie. Als een paard de DNA-test ondergaan heeft, worden zijn gegevens iedere keer weer meegenomen in de berekeningen. Zodra het paard een fokwaarde hoger dan 95 haalt, komt deze in aanmerking voor het nieuwe predicaat. De verwachting is echter dat een genoomfokwaarde eerder zal dalen dan stijging, door de vooruitgang in de populatie.
Heeft het zin om van een niet PROK-waardig paard een DNA-test te laten doen?
Dat kan. Een paard kan zelf OC hebben door externe niet-erfelijke omstandigheden en/of een trauma, waardoor het niet PROK-waardig is en daardoor in de huidige situatie buiten de boot valt. Met een DNA-test is het mogelijk om beter onderscheid te maken tussen de erfelijke en niet-erfelijke factoren van OC. Daarom is genoomselectie zo’n waardevol hulpmiddel voor de fokkerij. Een niet PROK-waardig paard kan op basis van het erfelijk materiaal een OC genoomfokwaarde hoger dan 95 scoren en krijgt in dat geval dus het DNA-predicaat.
Is de DNA-test ook geschikt voor sportkeuring?
Een sportkeuring omvat meer kenmerken dan alleen OC, zoals straalbeen. De DNA-test zegt alleen iets over OC en is gericht op de erfelijkheid.
Lees hier meer vragen en antwoorden over genoomselectie op OC.
Bron: KWPN

