Een mutatie in het DNA van de New Forest pony veroorzaakt de spierziekte myotonie. Tot deze ontdekking kwamen onderzoekers van de Universiteitskliniek voor Paarden in Utrecht. Het is voor het eerst dat congenitale myotonie officieel bij New Forest pony’s is vastgesteld.
Myotonie is een erfelijke spierziekte, die tot nu eigenlijk alleen bekend was in de wetenschappelijke literatuur bij de geit en de hond. Bij deze dieren zorgt een storing in de ontwikkeling van chloor-kanalen voor een ongecontroleerde spierspanning welke verergert bij opwinding. Een gespecialiseerd onderzoekslaboratorium van de Universiteit van Bern (Zwitserland) werd gevraagd uitgebreid genetisch onderzoek naar dit fenomeen te doen. Bij New Forest pony’s blijkt een defect in het DNA de ontwikkeling van een eiwit te verstoren en zo verantwoordelijk te zijn voor de symptomen van myotonie bij het veulen.
In 2009 trok een veulen dat na opjagen in het weiland zomaar omviel de aandacht van dr. Inge Wijnberg, specialist Inwendige Ziekten Paard aan de Universiteitskliniek voor Paarden. Wijnberg: “Met medewerking van de fokker van het veulen en enkele andere gerenommeerde fokkers was het mogelijk uitgebreid genetisch onderzoek te doen. Zo werden onder andere de ouderdieren van het veulen onderzocht. We hebben vast kunnen stellen dat de ziekte pas klinisch manifest is als beide ouders het defecte gen doorgeven aan hun veulen.” Op dit moment wordt onderzocht in welke hengstenlijnen het defect te vinden is. Door een snelle en adequate aanpak kan verdere uitbreiding van de ziekte onder de New Forest pony’s wellicht voorkomen worden.
“Het zou wenselijk zijn om een uitgebreid programma op te zetten opdat voorkomen wordt dat veulens met congenitale myotonie geboren worden’, stelt Wijnberg. De veulens met myotonie zijn immers slecht inzetbaar als sport- of recreatiepaard en ook in rust vertonen ze afwijkingen. Tot nu toe zijn er nog geen Europese richtlijnen en mogen stamboeken zelf bepalen of ze al dan niet fokken met dieren met een erfelijk defect. Wijnberg geeft aan dat de houding van de fokkers van New Forest pony’s professioneel is en dat zij hun best doen hun medewerking te verlenen.
Maatregelen stamboek
Het Nederlands New Forest Pony Stamboek ontdekte enkele maanden geleden dat twee New Forest-veulens de ziekte van myotonie dragen. De veulens stammen af van de hengst Kantje’s Ronaldo. Het New Forest-stamboek liet in februari weten dat de DNA-monsters van alle in Nederland goedgekeurde hengsten voor onderzoek zijn opgestuurd naar een laboratorium in Bern. Doel van dit onderzoek is om vast te stellen of het gen verder verspreid is dan de bloedlijn waarin de ziekte nu is geconstateerd. DNA-monsters van Kantje’s Ronaldo en van zijn beide ouders zijn ook voor onderzoek naar Bern om te bekijken. of de oorsprong vastgesteld kan worden of dat er verder terug in de bloedlijn moet worden gekeken.
Op 18 april vindt er in het KNHS-centrum in Ermelo een algemene ledenvergadering plaats over myotonie. Er is dan gelegenheid tot het stellen van vragen aan Inge Wijberg en haar collega Wim van Haeringen.
Klik hier voor het (Engelstalige) onderzoeksverslag.
Bron: Horses.nl/Uu.nl