Nieuw geval vogelgriep in Ter Aar

Trailer
In het Zuid-Hollandse Ter Aar is bij een pluimveebedrijf, met drie stallen met in totaal rond 43.000 legkippen, vogelgriep (aviaire influenza, AI) vastgesteld. Het bedrijf wordt onmiddellijk geruimd. Dit gebeurt op basis van Europese regels. De ruiming wordt uitgevoerd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).

Het gaat bij deze besmetting om een H5 variant van de vogelgriep. Het is nog niet duidelijk of het om een laagpathogene of een hoogpathogene variant gaat. Nadere analyse door het CVI moet dit uitwijzen. De verwachting is dat de resultaten van deze analyse op zijn vroegst morgen aan het eind van de dag beschikbaar komen. Dit schrijft staatssecretaris Dijksma van Economische Zaken in een brief aan de Tweede Kamer.

Uit voorzorg geldt vanaf donderdag 20 november 2014 14.00 uur een totaal vervoersverbod voor pluimvee en ander gevogelte, eieren, pluimveemest en gebruikt strooisel van pluimveebedrijven van en naar pluimveebedrijven en slachterijen. Ook voor gemengde bedrijven met pluimveehouderij geldt een vervoersverbod, eveneens voor andere dieren en mest van andere dieren van die bedrijven. Dit verbod geldt voor maximaal 72 uur (zondag 23 november 14.00 uur).

Rond het bedrijf in Ter Aar is een 10 kilometergebied ingesteld. Binnen dit gebied liggen 4 andere pluimveebedrijven. Deze bedrijven worden bemonsterd en onderzocht op vogelgriep.

Volgens het beleidsdraaiboek van het ministerie van Economische Zaken mogen paarden in Nederland vervoerd worden mits ze niet van een commercieel pluimveebedrijf afkomstig zijn. Bij vervoer van paarden geldt het volgende:

–      Om tijdens vervoer onderscheid te kunnen maken tussen paarden afkomstig van/bestemd voor bedrijven met commercieel pluimvee en bedrijven zonder commercieel pluimvee moeten “eigenverklaringen” de paarden vergezellen. De “eigenverklaring” dient u zelf in te vullen.

–      Op gemengde bedrijven met pluimvee geldt het vervoersverbod ook voor de overige diersoorten en mest van overige dieren op het bedrijf. Het vervoersverbod geldt voor maximaal 72 uur.

De maatregelen gelden in dit gebied ook voor gemengde bedrijven met pluimvee, voor andere dieren en mest van andere dieren. Voor alle bedrijven in deze zone geldt een bezoekersregeling en zij dienen extra hygiënemaatregelen te nemen.

Vervoer van paarden uit het beschermingsgebied en toezichtsgebied (10 km gebied):
Vervoer is verboden en alleen mogelijk met een ontheffing bij levensbedreigende situaties. Deze ontheffing dient ingevuld te worden door uw dierenarts.

Bron: Horses/ KNHS

2 reacties op “Nieuw geval vogelgriep in Ter Aar

  1. Sandra

    Kunt u misschien een link plaatsen naar deze eigen verklaring, of mag je het gewoon op een papiertje schrijven?

  2. Yvonne

    http://www.nvpluimveehouders.nl/images/pdf/beleidsdraaiboek-aviaire-influenza-versie-2-0-september-2013.pdf Van pagina 192 heb ik de volgende tekst gekopieerd en ingevuld:

    Beleidsdraaiboek aviaire influenza – 192 –
    Versie 2.0 september 2013
    EIGENVERKLARING HERKOMSTBEDRIJF
    (in te vullen door eigenaar paard)
    (datum, plaats)
    Hierbij verklaart:
    (naam)
    (adres)
    dat het paard:
    (identificatie/chipnummer):
    de afgelopen 14 dagen wel / niet
    in een beschermings- of toezichtsgebied is geweest
    ,
    de afgelopen 14 dagen wel / niet
    in een buffergebied is geweest
    (doorstrepen wat niet van toepassing is)
    en
    
    afkomstig is van een locatie waar in de afgelopen
    30 dagen géén
    commercieel pluimvee
    aanwezig is geweest.
    
    afkomstig is van een locatie waar wel
    commercieel pluimvee aanwezig is
    aankruisen welke van toepassing is
    (naam)
    (handtekening)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Mogelijk ook interessant