Blog Dirk Willem Rosie (6): Fokkerspremies, een doorbraak ligt in het verschiet

Blog Dirk Willem Rosie (6): Fokkerspremies, een doorbraak ligt in het verschiet featured image
FEI Sports Forum Foto: FEI

Daags na hun vergadering kwamen fokkerijkoepel WBFSH en de internationale paardensportbond FEI vorige week donderdag met een gezamenlijk statement. En met de aankondiging dat het onderwerp ‘fokkerspremies’ een apart thema gaat vormen op de volgende editie van het FEI Sports Forum in Lausanne. Het is te vroeg om te juichen, maar een doorbraak ligt in het verschiet. Een doorbraak in het collectieve bewustzijn van de paardensector over de rol en het belang van de fokkerij. En de waardering voor de fokkers.

‘De FEI en de WBFSH erkennen de fundamentele bijdrage van fokkers aan de ontwikkeling en het succes op lange termijn van de paardensport’, zo luidt het persbericht. ‘Zij spelen een sleutelrol aan het begin van de waardeketen van sportpaarden en nemen daarbij aanzienlijke investeringen, risico’s en een langetermijnverbintenis op zich om paarden te fokken die op het hoogste niveau kunnen presteren.’

Lees ook:

Hoopgevend

Op 26 en 27 april 2027 komt dus het idee om fokkers van toppaarden meer bij het eco-systeem van de paardensport te betrekken in Lausanne ter tafel. Precies op de plek waar dat het beste kan. Op het FEI Sports Forum zijn immers vertegenwoordigers van alle betrokken partijen bijeen met als doel om (citaat persbericht) ‘bevredigende en haalbare voorstellen te ontwikkelen’. Dat klinkt werkelijk hoopgevend.

Verlies bij de producenten

De blogserie over fokkerspremies, die eerder op deze site verscheen, heeft precies datgene bewerkstelligd wat ze beoogde: discussie over de vraag of het eigenlijk wel acceptabel is dat verreweg het grootste deel van de producenten verlies lijdt aan datgene waar de rest van de ‘waardeketen’ geld mee verdient.

Veel kritiek

Op de constatering dat er in de paardensector veel geld wordt verdiend heb ik overigens best veel kritiek gekregen. Zo werd mij verweten dat ik niet zou weten hoeveel geld het wel niet kost om internationaal met een paard op concours te gaan. Afgezien van het feit dat ik dit tot mijn eigen schade en schande wél weet: het is een drogreden om te jammeren over hoge concourskosten, als deze kosten met een commercieel oogmerk worden gemaakt. Je moet nu eenmaal paarden opleiden (en bij sportpaarden gebeurt dat op concours) om er geld mee te verdienen.

Er wordt veel geld verdiend dankzij het feit dat fokkers bereid zijn veulens op de wereld te zetten

Waar het om gaat is dat er in de hippische sector erg veel geld wordt verdiend dankzij het feit dat fokkers bereid zijn om (verlieslatend) veulens op de wereld te zetten. Ik geef toe: het is tot op zekere hoogte arbitrair om dan een percentage van het 5*-prijzengeld te reserveren voor de fokkers. Er zullen natuurlijk ook 5*-paarden zijn, die niet de kosten terugverdienen met prijzengeld. Voor de ruiters en eigenaren van deze paarden is het vervelend om dan ook nog een klein beetje af te moeten staan aan de fokkers van hun paarden.

Maar het feit blijft, dat er over de volle breedte van alle 5*-paarden héél veel prijzengeld te verdelen valt.

Alternatief is veel vervelender

Het alternatief is bovendien veel vervelender voor sommige grootverdieners in de paardensector. Met blockchain-technologie kunnen we de (commerciële) carriere van sportpaarden gaan vastleggen, inclusief alle transacties die er rond een paard plaatsvinden. Zo kan er elke keer dat er winst wordt gemaakt aan een paard een klein deel terugvloeien naar de eerste opleiders en de fokker van dat paard.

Ik deed dit idee laatst uit de doeken ten overstaan van een aantal hippische zakenmensen. Hun reactie?

  1. Nou, dat zal de fiscus leuk vinden…
  2. Ik ben tégen! Handelaren moeten nog wel wat ruimte en vrijheid overhouden om geld te verdienen.

Eerste stap

Deze houding, die inderdaad een deel van de paardenwereld typeert, brengt mij ertoe om de fokkerspremies over het 5*-prijzengeld te zien als een eerste stap. En om daarna als de wiedeweerga de blockchaintechnologie te introduceren. Dan kan de paardenwereld zich eindelijk ontdoen van zwart geld en gemeen spel. En zich presenteren als een volwaardige, volwassen bedrijfstak.

Dirk Willem Rosie

Dit is de laatste van een serie van 6 blogs over fokkerspremies van HorseTelex-directeur (en voormalig Horses hoofdredacteur) Dirk Willem Rosie.

Lees ook:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Mogelijk ook interessant